Lipomastia

Źródło: https://www.kaniowscy.pl/

Na czym polega lipomastia?

Lipomastia prowadzi do powiększenia piersi, co wynika z nagromadzenia się w nich oraz powłokach klatki piersiowej dużej ilości tkanki tłuszczowej. Otyłość nie zawsze jednak jest przyczyną tego problemu, ponieważ występuje on również u szczupłych mężczyzn. W takim przypadku powodem może być niewłaściwa dystrybucja tkanki tłuszczowej, wynikająca ze stosowania nieodpowiedniej diety lub braku uprawiania aktywności fizycznej. Problem ten często ustępuje po pozbyciu się nadwagi, ze względu na znaczącą redukcję tłuszczu. W skrajnych przypadkach nieprawidłowy rozmiar piersi pozostaje nawet po schudnięciu i przyjmuje kształt kobiecego biustu. Zaawansowane formy tej przypadłości wymagają podjęcia bardziej radykalnych interwencji.

Tkanka tłuszczowa a tkanka gruczołowa

Lipomastia nazywana jest dość często ginekomastią tłuszczową, ginekomastią pozorną lub pseudoginekomastią, jednak nie należy utożsamiać ze sobą tych przypadłości. Łączą je wyłącznie objawy, czyli wyraźne powiększenie męskich piersi. Ginekomastia nie jest jednak spowodowana tendencją do gromadzenia się tkanki tłuszczowej i nie wynika ze zwykłej otyłości, a także należy do bardziej skomplikowanych schorzeń. W jej przypadku piersi powiększają się pod wpływem rozrostu tkanki gruczołowej, co najczęściej spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi powiązanych z regulacyjną osią podwzgórza, przysadki oraz gonady. Ginekomastia występuje zwykle u mężczyzn powyżej 50 roku życia i może być ubocznym efektem hormonoterapii, którą stosuje się w leczeniu nowotworu gruczołu krokowego. Schorzenie to jest bardzo uciążliwe, ponieważ wymaga leczenia farmakologicznego i nierzadko również chirurgicznego.

Rozpoznanie problemu

Rozrost tkanki tłuszczowej można stosunkowo łatwo odróżnić od rozrostu tkanki gruczołowej, nawet samodzielnie. W pierwszym przypadku piersi są gładkie i miękkie, a także posiadają jednorodną strukturę. W przebiegu ginekomastii jest w nich natomiast wyczuwalna charakterystyczna grudkowatość, nierzadko połączona z występowaniem guzków. Aby pozbyć się lipomastii, należy przede wszystkim zmienić styl życia. Z reguły zaleca się wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety redukcyjnej, obejmującej rezygnację z tłuszczy zwierzęcych, słonych przekąsek, słodyczy oraz produktów wysokoprzetworzonych przy jednoczesnym wprowadzeniu większej ilości owoców i warzyw. Należy też zadbać o aktywność fizyczną, najlepiej w formie ćwiczeń aerobowych kilka razy w tygodniu.