Czy jazda konna to jest sport?

Można by pomyśleć, że jazda konna jest tylko rekreacyjny sposób na spędzenie kilku godzin w plenerze, ale to naprawdę jest sport? Wielu twierdzi, że jazda konna jest rzeczywiście sportem, a nie tylko, że jest to sport olimpijski. Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) uznała sporty jeździeckie za dyscyplinę olimpijską od 1912 roku. Wyścigi konne były właściwie pierwszą konkurencją rozgrywaną w ramach nowoczesnych igrzysk olimpijskich, począwszy od 1900 roku.

FEI od dawna ustanowił kryteria określające, co kwalifikuje się jako sport jeździecki, ale wciąż są sceptycy, którzy twierdzą, że jazda konna nie jest sportem, ponieważ nie ma konkurencji, jak inne sporty zrobić. Jednak ludzie zazwyczaj jeżdżą na koniach indywidualnie, a nie ścigają się ze sobą, co było podstawą innych sportów olimpijskich, takich jak pływanie i bieganie.

Aby określić, czy coś powinno być uznane za sport, czy nie, powinniśmy zbadać trzy czynniki: 1) wymagana aktywność fizyczna; 2) wymagana aktywność umysłowa; 3) element rywalizacji.

Sportowcy, którzy uczestniczą w sportach jeździeckich zgodziliby się, że jazda konna wymaga dużej siły fizycznej i wytrzymałości. To samo dotyczy siły psychicznej – konie są bardzo dużymi zwierzętami z własnymi umysłami. Więcej na: bizsport.pl