Co można wydrukować za pomocą drukarki 3D?

Termin druk 3D odnosi się do kategorii technologii, które budują obiekty z cyfrowego projektu poprzez układanie kolejnych warstw materiału. Drukarka 3D może być używana do tworzenia fizycznych obiektów z wielu różnych materiałów, w tym tworzyw sztucznych, metali, produktów spożywczych, a nawet materii biologicznej, takiej jak ludzka skóra.

 

Zakres rzeczy, które można wydrukować na drukarce 3D cały czas się rozszerza. W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami rozwoju drukowanych w 3D protez dla amputantów, a nawet drukowanych w 3D organów dla pacjentów po przeszczepach. Drukowane obiekty obejmują zarówno stosunkowo proste przedmioty użytkowe, takie jak części zamienne do tosterów i odtwarzaczy DVD, jak i skomplikowane maszyny mechaniczne, takie jak samochody. Istnieją nawet firmy, które zaczynają oferować właścicielom małych firm możliwość wytwarzania produktów na zamówienie z większą szybkością i wydajnością niż dotychczas.

 

W chwili obecnej istnieje kilka ograniczeń co do rodzajów przedmiotów, które można oczekiwać, że będą mogły być drukowane za pomocą podstawowej, konsumenckiej drukarki 3D. Najbardziej zauważalnym jest prawdopodobnie brak szczegółów – trudno jest uzyskać coś bardziej skomplikowanego niż gładka powierzchnia lub podstawowy kształt geometryczny na zwykłej drukarce 3D. Ważne jest również, aby zauważyć, że drukarki te działają najlepiej z materiałami składającymi się z małych cząstek.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie printure.pl